اخبار    |    رویداد    |    پنج شنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۶

امور مشمولین (نظام وظیفه)


سید مرتضی موسویان

کارشناس نظام وظیفه

شماره تماس :۰۱۱۴۳۲۱۷۰۳۲

 درخواست معافیت تحصیلی

در زمان ثبت نام، دانشجویان جدیدالورود با ارائه مدارک ذیل نسبت به صدور معافیت تحصیلی خود اقدام نمایند. پس از گذشت حداقل دوماه پس از شروع نیمسال تحصیلی به امور دانشجویی مراجعه و در خصوص وضعیت معافیت تحصیلی خود اطمینان حاصل نمایند.

مدارک لازم:

 • کپی شناسنامه یک سری کامل
 • کپی کارت ملی
 • کپی مدرک تحصیلی قبلی (نامه لغو معافیت تحصیلی مقطع قبل)
 • یک قطعه عکس ۴*۳

تذکر:

 • در هر ورودی دانشگاه (مهر یا بهمن) و بر اساس بخشنامه نظام وظیفه، شرایط ثبت نام دانشجویان پسر مشمول از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی کشور اعلام می گردد. در صورت وجود هر گونه مشکل برای دانشجوی متقاضی ثبت نام، نامبرده به نظام وظیفه استان معرفی تا در خصوص مجوز تحصیل وی تصمیم گیری گردد.
 • میزان سنوات قانونی تحصیل در مقاطع مختلف برای دانشجویان ورودی مهرماه ۹۰ به بعد برابر جدول زیر می باشد:
نام مقطع میزان سنوات (سال)
کاردانی ۵/۲
کارشناسی پیوسته ۵
کارشناسی ارشد ناپیوسته ۳
کارشناسی ناپیوسته ۳

 درخواست ادامه تحصیل دانشجویان انصرافی یا اخراجی در دانشگاهها

 • دانشجویان مشمول انصرافی از دانشگاهها که پس از تاریخ ۲۲/۰۸/۹۰ برای اولین بار از تحصیل انصراف داده اند تا یکسال پس از تاریخ انصراف مهلت دارند که در صورت اخذ پذیرش در دانشگاه دیگر ثبت نام نمایند.
 • دانشجویان اخراجی یا ترک تحصیل منجر به اخراج یا دانشجویانی که با انصراف موفق به اخذ مدرک پائین تر (کاردانی در رشته) شده اند تا پایان خدمت نظام وظیفه و یا اخذ معافیت دائم از خدمت، مجاز به تحصیل نمی باشند.

 درخواست مجوز خروج از کشور دانشجویان پسر مشمول

صدور مجوز خروج از کشور دانشجویان برابر آئین نامه اجرایی قانون خدمت وظیفه عمومی مطابق موارد ذیل و در صورت آنکه فاقد غیبت بوده، دارای وضعیت تحصیلی مشخص باشند، در سنوات ارفاقی مازاد بر سنوات مجاز تحصیل نباشند و بموقع  وثیقه مورد نیاز را بسپارند، صورت می پذیرد:

 • سفر علمی به منظور شرکت در کنفرانس، همایش علمی یا سمینار و ارائه مقاله با ارائه دعوت نامه دبیرخانه همایش (حداکثر ۳۰ روز)
 • سفر نیمه علمی به منظور شرکت در آزمون های زبان ( …GMAT,GRE, TOFEL, IELTS ) با ارائه مدارک ثبت نام آزمون زبان یا آزمون مقاطع دانشگاهی کارشناسی ارشد با ارائه مدارک ثبت نام امتحانات دانشگاهها و همچنین بازدید از نمایشگاهها و کارخانجات (مرتبط با رشته تحصیلی دانشجو) با ارائه دعوت نامه شرکت در آن (حداکثر ۳۰ روز)
 • سفر غیر علمی به منظور افزایش اطلاعات و معلومات فردی و یا بازدید از بستگان در خارج از کشور و از جمله سوریه (حداکثر ۲۰ روز)
 • سفرهای مطالعاتی دانشجویان مقاطع دکتری (حداکثر یکسال) یا کارشناسی ارشد در حین تحصیل (حداکثر شش ماه) با ارائه پذیرش از دانشگاهها و مراکز صنعتی ضمن تائید گروه آموزشی مربوطه و استاد راهنما
 • سفرهای ورزشی با تأیید امور مشترک فدراسیون های سازمان تربیت بدنی با مهر برجسته و تأیید مدیر کل تربیت بدنی دانشگاه
 • سفرهای زیارتی به کشورهای عراق و عربستان با ارائه نامه کاروان و یا سازمان حج و زیارت یا ستاد عمره دانشجویی (حداکثر ۳۰ روز و برای حج تمتع حداکثر ۶۰ روز)

تذکر : با توجه الکترونیک شده درخواست خروج از کشور باید به نکات ذیل توجه کرد

دانشجویان مشمول جهت ثبت درخواست های خروج از کشور ( سیاحتی و زیارتی)  

می بایست به سایت   www.evazifeh.epolice.ir  مراجعه  و درخواست خود را ثبت نمایند. »

جهت ثبت درخواست توجه به موارد ذیل الزامی است.

۱٫ قبل از ثبت درخواست هیچگونه مراجعه حضوری پذیرفته نمی شود و دانشجو می بایست ابتدا از طریق سامانه مذکور درخواست خود را ثبت نماید و یک روز اداری بعد از ثبت درخواست ( و ارسال اطلاعات به واحد دانشگاهی) جهت انجام مراحل بعدی خروج به امور دانشجویی واقع در ساختمان اداری مراجعه نماید.

۲٫ لازم به ذکر است بعد از درخواست مبلغ ۱۰۰۰۰۰هزار ریال به شماره حساب ۰۱۰۴۴۶۰۴۴۶۰۰۴واریز وفیش واریزی به امور دانشجویی تحویل دهند

۳٫داشتن کد سخاء جهت ثبت درخواست الزامیست. (برای دریافت این کد پرینت تائیدیه معافیت تحصیلی خود را از دفاتر پلیس ۱۰ دریافت نمائید.)

۴٫ افتتاح حساب قرض الحسنه به نام شخص دانشجو در بانک قوامین ، با دریافت رمز اینترنتی جهت پرداخت هزینه ثبت درخواست و مبلغ وثیقه.

۵٫ تعرفه ثبت درخواست خروج از کشور سی و پنج هزار ریال می باشد(پرداخت در سامانه صورت می پذیرد).

۶٫ در خصوص سفرهایی که  مقصد دانشجو چند کشور می باشد کشور اول مورد نظر می باشد.

۷٫ هر درخواست می بایست حداقل دو هفته قبل از تاریخ خروج ثبت گردد، در غیر این صورت دانشگاه هیچ مسئولیتی در قبال عدم صدور مجوز نخواهد داشت.

۸٫جهت سفرهای زیارتی و سیاحتی حداکثر مدت زمان خروج ۳۰ روز می باشد.

۹٫شماره تلفن تماس دانشجو جهت هماهنگی مورد نیاز است، در ثبت آن دقت نمائید. (مراحل تائید از طریق پیامک سامانه به شما اطلاع داده می شود.)

۱۰٫پس از مشاهده تائیدیه درخواست در سامانه مربوطه، در صورت نداشتن پاسپورت به یکی از دفاتر پلیس ۱۰ مراجعه نمائید.

۱۱٫متقاضیان سفر زیارتی می بایست در زمان مراجعه به واحد، نامه کاروان خود را همراه داشته باشند.

 سنوات ارفاقی

چنانچه مشمول تا پایان ترم اول سنوات ارفاقی نتواند موفق به فراغت از تحصیل شود، با ادامه تحصیل وی به شرطی در ترم دوم موافقت می شود که حداقل واحدهای درسی معینی را در ترم اول با شرط معدل کل فوق گذرانده باشد.

از طریق وزارت علوم،  بهداشت و دانشگاه آزاد طوری باید برنامه ریزی شود که دانشگاه ها در در موعد مقرر نسبت به تشکیل کمیسیون موارد خاص اقدام نموده تا برای مشمول خلاء ایجاد نشود. طبق بخشنامه جدید سازمان وظیفه؛ در گذشته به این صورت بوده است که در صورت وجود شرایط تحصیل، دانشگاه ها موظفند حداکثر ظرف مدت ۳ ماه از پایان سنوات اولیه تحصیلی نسبت به درخواست سنوات ارفاقی مشمول، مراتب را به دفتر پلیس +۱۰ اعلام نمایند، اما در بخشنامه جدید، این مدت به حداکثر شش ماه افزایش یافته است. که در صورت عدم ثبت درخواست سنوات ارفاقی در مدت فوق، سامانه مجاز به پذیرش و ثبت درخواست های مورد نظر نبوده و بنابراین به هیچ وجه سنوات ارفاقی به مشمول تعلق نخواهد گرفت.

دانشجویان مشمول در مقاطع مختلف، به شرطی می توانند از سنوات ارفاقی بهرهمند شوند که امکان فراغت از تحصیل طی مدت سنوات ارفاقی را داشته باشند. لذا در طورت دارا بودن شرایط زیر به صورت مرحله ای می توانند از ترم اول سنوات ارفاقی بهرمند شوند:

* کاردانی و کارشناسی ناپیوسته: به شرط آنکه واحدهای درسی گذرانده شده حداقل ۵۰ واحد بوده و معدل کل نیز حداقل ۱۲ باشد.

* کارشناسی پیوسته: به شرط آنکه تعداد واحهای درسی گذرانده شده حداقل ۱۰۰ واحد بوده و معدل کل نیز حداقل ۱۲ باشد.

* کارشناسی ارشد ناپیوسته: به شرط آنکه تعداد واححدهای درسی گذرانده شده حداقل ۱۸ واحد بوده و معدل کل حداقل ۱۴ باشد.

* دکتری پیوسته(حرفه ای): به شرط آنکه تعداد واحدهای درسی گذرانده شده حداقل ۱۸ واحد بوده و معدل کل ۱۴ باشد.

* دکتری تخصصی ناپیوسته: به شرط آنکه تعداد واحدهای درسی گذرانده شده حداقل ۱۸ واحد بوده و معدل کل ۱۴ باشد.

چنانچه مشمول تا پایان ترم اول سنوات ارفاقی نتواند موفق به فراغت از تحصیل شود، با ادامه تحصیل وی به شرطی در ترم دوم موافقت می شود که حداقل واحدهای درسی(کاردانی وکارشناسی ۱۲واحد درسی ) را در ترم اول با شرط معدل کل بالای ۱۲ گذرانده باشد.

چنانچه دانشجویان مشمول حداکثر تا پایان سنوات ارفاقی موفق به فراغت از تحصیل گردد، از یکسال فرجه مهلت معرفی برخوردار خواهد بود و در صورت پذیرش در مقاطع بالاتر می توانند از معافیت تحصلی بهرمند شوند                                                                      .
چنانچه دانشجو نتواند تا پایان یکسال سنوات ارفاقی فارغ التحصیل شود، صرفا در صورت داشتن تحصیلی در سنوات ارفاقی و امکان فراغت از تحصیل طی مهلت معرفی، بادرخواست دانشگاه و ثبت درخواست، پس از احراز شرایط، صدور مجوز ادامه تحصیل در مهلت معرفی بدون لحاظ غیبت فراهم خواهد شد. در صورت عدم معرفی مشمول در مهلت قانونی وی وارد غیبت خواهد شد.

برابر ماده ۱۳ آیین نامه اجرایی معافیت تحصیلی، فارغ التحصیل شدن در مهلت یکسال معرفی، مجوزی برای صدور معافیت در مقطع بالاتر را نداشته و تا پایان خدمت دوره ضرورت شرایط برخورداری از معافیت تحصیلی را نخواهد داشت

در صورتی که دانشجو در مهلت معرفی هم نتواند فارغ التحصیل شود وارد غیبت می گردد و به تناسب مدت تاخیر از ۹۰ روز تا ۱۸۰ روز اضافه خدمت در سوابق خدمتی وی به صورت سامانه ای و هوشمند درج خواهد شد. بدیهی است در این صورت مشمول تا پایان خدمت دوره ضرورت و یا اخذ معافیت دائم شرایط ادامه تحصیل در دانشگاه را نداشته و صرفا و صرفا بایستی با غیبت به خدمت اعزام گردد.