نوع خبر 
 
 
رییس همایش ملی باریجه در آمل 71 درصد جمعیت ایران از گیاهان دارویی مصرف می کنند
 

دکتر فاضل لاریجانی رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت الله آملی درآیین آغاز همایش ملی گیاه باریجه در این واحد ماه صفر وایام اربعین حسینی را تسلیت و تعزیت گفت .

رییس همایش باریجه با بیان اینکه واحد آیت الله آملی طبق مصوبه تنها قطب گیاهان دارویی در شمال کشور می باشد اظهار کرد : این واحد با راه اندازی پژوهشکده گیاهان دارویی یکی از رسالتها وماموریت های خاص خود را ارتقا دانش و نوآوری در این عرصه تعریف کرده است .

وی اظهار کرد :خوشبختانه با وجود دانشکده داروسازی در واحد آیت الله آملی این امکان را فراهم ساخته است که نسبت به کاشت و برداشت وفرآوری ونیز تشخیص خواص گیاهان و نحوه علمی آن پرداخته شود .

لاریجانی با بیان اینکه عرصه گیاهان دارویی عرصه گسترده ، پویا و رو به رشدی است تصریح کرد : در کشور عزیزمان ایران با توجه به پتاسیل ، تنوع اقلیم وآب وهوا چنانچه عرضه گیاهان دارویی خوب هدایت ومدیریت شود میتواند نقش مهمی در سلامت جامعه ، اشتغال زایی وتوسعه صادرات غیر نفتی و اقتصاد مقاومتی ایفا کند .

وی با اشاره به ویژگی های عرصه گیاهان دارویی اظهار کرد : چند وجهی بودن آن است و عوامل مختلفی در رشد و توسعه این عرصه دخالت دارند از این رو سیاست گذاری هوشمندانه ای را می طلبد تا بتوان به گونه ای سازگار و متوازن عوامل مختلف هدایت شود تا منجر به توسعه پایدار در این عرصه گردد.

 

وی یکی از آفت ها و چالشهایی که حوزه ی گیاهان دارویی  با آن مواجه است را تخریب طبیعت و انقراض گونه های نادر در ایران  دانست و گفت : در حال حاضر برداشت و جمع آوری گیاهان به نحوی غیر اصولی و ناصحیح می طلبد در این زمینه ها مقررات دقیق وضع شده و نظارت جدی اعمال گردد.


 

شنبه 29 آبان 1395  9:58

آخرين تاريخ بازديد : سه شنبه 1 خرداد 1397  15:53:47
تعداد بازديد از اين خبر : 8947
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیکی
نظر