فاضل لاریجانی خبرداد: ایجاد شهرک هنرستانی در واحد آیت الله آملی

۱۸ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۶:۱۲ کد : ۹۲ اخبار
تعداد بازدید:۶۰۳
دکترفاضل لاریجانی در آیین افتتاح دو هنرستان تربیت بدنی و فنی حرفه ای سما در این دانشگاه با بیان اینکه تصمیمی که در مورد تاسیس هنرستان در محل دانشگاه گرفته شد تصمیم به جا و مناسبی بود واز ابعاد مختلف دارای آثار و برکات زیادی است تصریح کرد: «از یک سو فرصتی است مغتنم برای هنرجویان تا از ظرفیتهای علمی دانشگاه و کارگاهها بهره گیرند و کیفیت مهارت آموزی خود را ارتقا ببخشند و ان شاالله به بازار کار وارد شوند.

لاریجانی ادامه داد :«اما برای دانشگاه هم فرصتی است که حضور هنر جویان می تواند فرصتی برای استادان فراهم کند تا وظیفه خود را نسبت به جامعه ایفا کنند و سعی کنند که هنر جویان و دانش آموختگانی بپرورانند که نه تنها در یک بخشی مهارت داشته باشند بلکه حتی ظرفیت کار آفرینی پیدا کنند و بتوانند خود اشتغالی داشته باشند و این خدمت کمی نیست . 
رییس دانشگاه آزاداسلامی آیت الله آملی با بیان اینکه بحث اصلی و زیر بنایی در مورد آموزش های فنی و حرفه ای و مهارتی، اشتغال است اذغان کرد: از این رو معمولا این نوع آموزش ها را "اشتغال محور" می گویند که ازلایه های مختلفی تشکیل شده است و در کشور های مختلف نظام های مختلفی برای این گونه آموزشها ترسیم شده است اما دو رویکرد اصلی می توان در اینگونه آموزش ها دید.    
به گفته لاریجانی رویکرد اول این آموزشها این است که دانش آموزان را برای یک بازار کارمعین برای یک محدوده ی مشخص آموزش ببینند تا نیاز جامعه را در این زمینه برطرف کند و رویکرد دوم این است که یک تعلیمات عمومی دیده شود با تأکید بیشتر بر کار آفرینی و خود اشتغالی و ظرفیت سازی برای حل مسئله.          
وی با بیان اینکه اشتغال یکی از مباحث مهم در زمانه ماست تصریح کرد :اشتغال در خلا رخ نمی دهد از یک سو با بازار کار و رونق اقتصادی مرتبط است و از سوی دیگر با پیشرفتهای علمی و تکنولوژی از سوی دیگر با الگوهای توسعه که در عرصه سیاست بروز میکند. 
این استاد دانشگاه ادامه داد: بسیاری از بحرانهای عدم اشتغال و بیکاری به گونه ای است که حکومتها تغییر می کنند یا حکومتهای پوپولیستی سر قدرت می آید و نقش کلیدی در تغییرات سیاسی دارند و امروزه هم به صورت یک چالش بزرگ جهانی دیده می شود.   
به گفته لاریجانی اخیرا تحقیقی در دانشگاه آکسفورد صورت گرفته و دو استاد طرحی پژوهشی را اجرا کردند که 700نوع مختلف اشتغال و نقشی که اتوماسیون می تواند ایفا کند را بررسی کردند و نتیجه آن بسیار مورد توجه رسانه ها و محققین قرار گرفته است عنوان این طرح "آینده اشتغال" نام داشت و نتیجه آن این بود که تا 25 سال آینده 47 درصد از اشتغال کاهش می یابد که نتیجه بسیار تلخی بوده است و واقعا یک زنگ خطری است برای سیاست گذاران امر صنعت و تکنولوژی؛ اما دلیل این واقعه چه می تواند باشد این به خاطر نقشی است که اتوماسیون دارد ایفا می کند و کامپیوترها می توانند بسیاری از وظایف را ارزان تر و کار آمدتر انجام دهند و نیروی انسانی فقط در سطوح بالاتر مشغول است یعنی در سطوح کنترل کننده و اینجاست که نقش آموزشهای فنی و حرفه ای پر رنگ تر شده به طوری که می تواند نیروی نسانی را آماده کند برای سطوح بالاتر برای اشتغال.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی آیت الله آملی با تاکید براینکه پیش بینی اقتصاد دانان بر این است که تا چند دهه آینده سطوح متوسط شغل منسوخ می شوند و سطوح دیگری جایگزین آن می شود تصریح کرد: باید در طراحی نظام آموزش فنی حرفه ای همیشه یک نیم نگاهی به آینده داشته باشیم رصد کنیم، الگوهای توسعه و رشد اقتصادی چگونه هست و متناسب با آن طراحی شود رویکرد در آموزشهای فنی حرفه ای. چرا که نظام آموزشهای فنی و حرفه ای تابع شکل و ابعاد بازار کار است و شکل و ابعاد بازار کار تابع الگوهای اقتصادی است.
این مسوول با بیان اینکه خدمت آقای دکتر حسینی مقدم مدیرکل محترم فنی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش هم عرض کردم این شروع کار ماست تصریح کرد: هدف ما گسترش این کار است تا جایی که بتوانیم یک شهرک هنرستانی ایجاد کنیم، هم در آموزش و هم درتعداد کارگاههای تولیدی و درعمل هم فارغ التحصیلان بتوانند از تجربیات عملی و کاربردی برخوردار باشند.


نظر شما :