راهنمای متقاضیان انتقال دانشجویان خارج به داخل کشور

۲۶ تیر ۱۳۹۷ | ۰۰:۰۰ کد : ۸۸ اطلاعیه ها
تعداد بازدید:۳۰۷

دانشجویان متقاضی انتقال پس از مطالعه آیین‌نامه مربوط و حصول اطمینان از دارا بودن شرایط انتقال (مطابق مفاد مواد 4 و 5 آیین‌نامه) می‌توانند تقاضای خود را به روش زیر به همراه مدارک لازم حداکثر تا یک‌ماه قبل از شروع هر نیمسال تحصیلی ارائه نمایند:

  دانشجو می‌تواند بدون نیاز به مراجعه حضوری، ضمن تکمیل فرم تقاضانامه انتقال، مدارک لازم را اسکن و  از طریق پست الکترونیک به آدرس:  f.mohammadi@saorg.ir  ارسال نماید و یا مدارک را از هر طریق ممکن و یا بصورت حضوری تحویل دبیرخانه شورا(مستقر در وزارت علوم - اداره کل امور دانشجویان داخل) نماید. لیکن در هر صورت  تکمیل تقاضانامه اینترنتی برای کسانی که از این روش استفاده می‌نمایند، الزامی است.

در تقاضانامه فوق دانشجو می‌تواند با توجه به سوابق تحصیلی خود شامل:

     میانگین کل نمرات مقاطع تحصیلی قبلی
     میانگین کل نمرات مقاطع تحصیلی فعلی
    دانشگاه یا موسسه‌های محل تحصیل مقاطع قبلی
    اعتبار دانشگاه و کشور محل تحصیل مقطع فعلی

و همچنین با توجه به جداول 1 و 2 منضم به آیین‌نامه و محل سکونت خود یا والدین در ایران نسبت به انتخاب و پیشنهاد حداقل 1 و حداکثر 9 موسسه در داخل کشور جهت انتقال اقدام نماید. شورا پس از بررسی سوابق تحصیلی و مدارک ارسالی دانشجو، نسبت به تعیین موسسه در داخل برای انتقال دانشجو اقدام می‌نماید. چنانچه موسسه‌های پیشنهادی دانشجو متناسب با سوابق تحصیلی قبلی و فعلی وی باشد شورا از بین موسسه‌های پیشنهادی دانشجو و در غیر این‌صورت با نظر اعضا نسبت به تعیین موسسه اقدام می‌نماید.

 

 حداقل شرایط لازم برای انتقال مطابق ضوابط آیین‌نامه:

برای مقطع کاردانی و کارشناسی: 1- گذراندن حداقل 12 واحد درسی اصلی 2- دارا بودن معدل کل بالاتر از 12 از 20 یا معادل آن در مقطع فعلی  3- دارا بودن پیش دانشگاهی مورد تایید وزارت آموزش و پرورش ایران 4 – معتبر بودن دانشگاه مبدا از نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری.

برای مقطع کارشناسی ارشد: 1- گذراندن حداقل 6 واحد درسی اصلی 2- دارا بودن معدل کل بالاتر از 14 از 20 یا معادل آن  3- دارا بودن مدرک کارشناسی مورد تایید   4 – معتبر بودن دانشگاه مبدا از نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

برای مقطع دکتری: 1- اشتغال به تحصیل و حضور حداقل دو نیمسال تحصیلی در خارج از کشور 2- دارا بودن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد مورد تایید   3 - معتبر بودن دانشگاه مبدا از نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری 4 – دارا بودن گزارش پیشرفت تحصیلی و یا کارنامه تحصیلی که به تایید سفارت ایران در کشور محل تحصیل رسیده باشد 5- اخذ پذیرش از یکی از دانشگاههای داخل (برای انتقال)که رشته دانشجو در مقطع دکتری در آن دانشگاه دائر باشد.

 

مدارک لازم:

1- تصویر مدارک تحصیلی دانشگاه مبدا:

  -  برای مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد: گواهی ثبت نام و اشتغال به تحصیل و اتمام حداقل یک نیمسال تحصیلی بصورت حضوری در دانشگاه مبدا (در دانشگاه خارج از کشور)، کارنامه  و کد نمرات(تعیین کننده ارزش نمرات یا ارزیابی دانشگاه از واحدهای اخذ شده دانشجو) که از طرف دانشگاه مبدا در خارج از کشور در سربرگ رسمی و با مهر و امضای دانشگاه صادر گردیده و  به تایید سفارت و یا نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در آن کشور رسیده باشد.

   -  برای دانشجویان دوره دکتری : گواهی حضور، ثبت نام و اشتغال به تحصیل حداقل دو نیمسال تحصیلی در دانشگاه مبدا و کارنامه(در صورتی که کورس گذرانده باشد) و گزارش استاد راهنما مبنی بر میزان پیشرفت تحصیلی و موضوع رساله دانشجو که به تایید سفارت و یا نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در آن کشور رسیده باشد.

2- تصویر مدارک معتبر همه مقاطع تحصیلی قبلی (چنانچه مدارک مذکور در خارج از کشور اخذ شده باشند، مدارک تا پیش دانشگاهی باید در وزارت آموزش و پرورش قسمت مدارس ایرانیان خارج از کشور تایید و یا معادل‌سازی و مدارک دانشگاهی نیز باید در اداره کل امور دانش‌آموختگان وزارت علوم ارزشیابی شده باشد)

3- تصویر صفحات گذرنامه (شامل صفحات دارای مشخصات، صفحات دارای ویزای زمان تحصیل و مهر ورود و خروج ایران و کشور محل تحصیل در زمان تحصیل که تعیین کننده زمان و میزان حضور دانشجو در آن کشور ‌باشد)

4- تصویر شناسنامه و کارت ملی

5- تصویر مدارک دال بر وضعیت نظام وظیفه(مخصوص آقایان)

6- تصویر احکام شروع و پایان ماموریت والدین یا همسر(مخصوص فرزندان و یا همسر مامورین دولت و یا اعضای هیئت علمی که برای فرصت مطالعاتی عزیمت نموده‌اند جهت استفاده از تسهیلات شهریه موضوع تبصره‌های 1 تا 3 ماده 9 آیین‌نامه)

7- تصویر احکام شروع و پایان بورسیه تحصیلی والدین یا همسر (مخصوص فرزندان و یا همسر دانشجویان بورسیه جهت استفاده از تسهیلات شهریه موضوع تبصره‌های 1 تا 3 ماده 9 آیین‌نامه)

شماره تماس سرکار خانم محمدی کارشناس مسول انتقال از خارج به داخل:96664318-021


نظر شما :