نوع خبر 
 
 
معرفی کتاب جامعه و فرهنگ کانادا
مطالعات فرهنگی دانشی است که ضمن تاثیر بر نگرش ها و پیشداوری ها ما را با نسبیت پدیده های فرهنگی آشتی می دهد و به ما می آموزد جوامع دیگر چگونه سازماندهی شده اند، چه عقاید و عاداتی به رفتارهای مردمان این جوامع جهت می دهد و سرانجام ما را برای هشیاری نسبت به اطرافمان مجهز می کند.در اهمیت مطالعات فرهنگی همین بس که در عصر حاضر، موضوعی را نمی توان یافت که همانند مطالعات مربوط به فرهنگ کشورها، جهان بینی ما را نسبت به محیط فرهنگی جهان عمق ببخشد. از این رو به باور بسیاری از صاحب نظران حوزه روابط بین الملل، موفقیت در سیاست خارجی، به طور عام، و تغییر و اصلاح تصویر یک کشور در اذهان مردم جوامع دیگر به طور خاص، منوط به درک درست و واقع بینانه از آن کشور و توجه به دیپلماسی فرهنگی است.       
تنظیم و تقویت مناسبات فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با سایر کشورها گسترش ارتباط با ملت ها و سازمان های فرهنگی منطقه ای و بین المللی و مطالعات وپژوهش های فرهنگی بین المللی از جمله اهداف و وظایف سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی است از این رو طرح تالیف کتاب های "جامعه و فرهنگ" کشورهای مختلف جهان، که در واقع یکی از راه های اصلی شناخت و فرهنگ ها و جوامع است، به مرکز مطالعات فرهنگی بین المللی واگذار شده است.          
مرکز مطالعات فرهنگی و بین المللی کشور اخیرا کتابی را از سوی محقق فرهیخته کشورمان آقای دکتر فاضل لاریجانی منتشر کرده است که به معرفی اجمالی آن خواهیم پرداخت ، "جامعه و فرهنگ کانادا"  نتیجه تلاش سه ساله نویسنده آن  است تا بر اساس مطالعات فرهنگی،  تصویری گویا و واقع بینانه از جامعه کانادا از ابعاد مختلف را برای ما ترسیم کند.           
 این کتاب در 426صفحه و 11 فصل با عناوینی چون رسانه و وسایل ارتباط جمعی ، روابط با جمهوری اسلامی ایران ، نظام آموزشی، فرهنگ، دین و مذهب، فرهنگ عامه، زبان و ادبیات ، تاریخ، نظام اجتماعی، ریاست و حکومت و جغرافیای طبیعی و انسانی از سوی منتشر شده است.

دکتر فاضل لاریجانی مولف این اثر در پیشگفتار آن آورده است:   
"کانادا را سرزمین ملیت ها می نامند؛ سرزمینی بسیار وسیع، با تاریخ و میراث غنی، با مردم و اقوام گوناگون و فرهنگ متفاوت حدود پنج قرن پیش غنای منابع طبیعی و معدنی کانادا که در انحصار مردمان بومی این منطقه بود، توجه کاشفان و مهاجران اروپایی را به خود جلب کرد و موجب شد که آنان با کنجکاوی به این سرزمین عزیمت کنند.    
با کشف این سرزمین و رفع مجهولات و محدودیت های کاشفان، زمینه های هرچه  بیشتر مهاجرت مردمان مختلف به ویژه اروپاییان به کانادا فراهم شد. روند این مهاجرت ها پس از انعقاد "پیمان اتحاد" در سال 1867 شدت بیشتری به خود گرفت. در این راستا، مردمان بیش از 200 کشور جهان به کانادا مهاجرت کرده و به همراه خود آداب و رسوم، فرهنگ و سنت های مختصص را نیز به جامعه این کشور وارد ساختند. همین امر موجب شد سال 1971 دولت فدرال ، اصل چند فرهنگی (Multiculturalism) که از ارکان مهم و ضروری جامعه کاندا محسوب می شود را به رسمیت شناخته و بر اساس آن افراد مهاجر یکی از دو زبان رسمی کانادا را فرا گرفته و در انجام مراسم سنتی و آداب و رسوم فرهنگی خود، آزاد بوده و دارای اختیار کامل باشند. وجود اصل احترام به سنت ها و فرهنگهای مهاجر، کانادا را در بین کشورهای مهاجر پذیر در موقعیت ویژه ای قرار داده است.    
کانادا در قرن بیست و یکم ملاحظات اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی را در سیاستگذاری خود گنجانده است.    
بهره برداری از نوآوری های فنی، علمی و تکنولوژیک موقعیت کانادا را در عرصه بین المللی به عنوان جامعه ای دانش مدار که در حال جایگزینی با جامعه صنعت مدار می باشد، مطرح کرده است. در کتاب حاضر کوشیده ایم تا حد ممکن شناخت بیشتری از جامعه و فرهنگ کانادا را فراهم آوریم و امیدواریم که تألیف این گونه کتب بتواند موجبات روی آوردن محققان و پژوهشگران به مطالعه کشورها و تولید دانش در این زمینه را فراهم آورد."
 
شنبه 22 آبان 1395  8:39

آخرين تاريخ بازديد : سه شنبه 1 خرداد 1397  23:17:33
تعداد بازديد از اين خبر : 1350
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیکی
نظر